Bezpieczeństwo aplikacji Windows jest kolejną pozycją wydaną przez wydawnictwo CSH. Osobiście jestem zwolennikiem czytania z nośników papierowych tym bardziej mnie ona ucieszyła.

Po zapoznaniu się ze szkoleniem stwierdziłem, że Wydawnictwo po raz kolejny stanęło na wysokości zadania. Otrzymujemy dużo materiału przedstawiającego tematykę bezpieczeństwa aplikacji Windows opisanego w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Dodatkowo w skład zestawu wchodzą profesjonalnie wykonane filmy instruktażowe, w których lektor opowiada o wykonywanych czynnościach oraz ewentualnych niespodziankach czekających podczas wykonywania ćwiczeń. Książka prowadzi czytelnika poprzez podstawowe pojęcia związane z tematyką, opis rejestrów oraz trybów pracy. Kolejnym etapem jest wprowadzenie czytającego w tematykę przepełnienia bufora oraz sterty. Co prawda tematy te są znane od dawna, jednak dzięki takiemu podejściu czytelnik płynniej przechodzi do zagadnień bardziej zaawansowanych czyli zabezpieczeń opracowanych przez twórców systemów Windows. Nie będę tu wymieniał sposobów zabezpieczeń jakie opisane są w książce, gdyż każdy może przejrzeć spis treści i się przekonać. Co należy tutaj podkreślić. Pomimo iż książka jest pisana w przystępny i zrozumiały sposób a niektóre rzeczy wyjaśnione są wręcz łopatologicznie to trzeba powiedzieć, że to nie jest pozycja dla początkujących. Materiał, który mamy do przyswojenia wymaga od nas dużo pracy i pogłębiania swojej wiedzy również z innych źródeł. Nie ma nic za darmo. Jeśli przebrniemy przez całe szkolenie i zrozumiemy jak funkcjonują zabezpieczenia i w jaki sposób możemy szukać błędów w programach oraz systemie, będziemy mogli spojrzeć na sprawę bezpieczeństwa z całkiem innej perspektywy.

Jeśli chodzi o wydanie to nie mam żadnych zastrzeżeń co do formy oraz zawartości. Jedyne co mi brakowało to numeracja lini przy listingach. Podczas lektury, gdy autor odwołuje się do konkretnego wiersza numeracja pomogła by szybciej zlokalizować omawiany fragment.

Na pochwałę zasługuje też film przedstawiający w jaki sposób należy przygotować sobie środowisko pracy, a więc jakie programy ściągnąć i jak je skonfigurować. Dla osób stawiających pierwsze kroki w tematyce analizy programów to wielkie udogodnienie.

PodsumowujÄ…c moim zdaniem warto posiadać tÄ… pozycjÄ™ w swojej biblioteczce, jeżeli interesujemy siÄ™ tematykÄ… bezpieczeÅ„stwa. Na pewno znajdÄ… siÄ™ gÅ‚osy przeciwników, którzy twierdzÄ…, że wszystko to zostaÅ‚o już opisane i jest dostÄ™pne w internecie. Nie kwestionujÄ™ tego. ChcÄ™ tylko zaznaczyć fakt, że dla wielu osób zgromadzone w książce informacje bÄ™dÄ… bodźcem i zachÄ™tÄ… do dalszych poszukiwaÅ„. Jak też wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em dla mnie wygodniejsza jest wersja papierowa niż czytanie z ekranu oraz możliwość zabrania książki ze sobÄ… gdy jestem w podróży, czy też na wyjeździe. Kolejnym argumentem wg mnie jest zebranie materiaÅ‚u w jednym miejscu, oraz jego rzetelne opracowanie. Dla wielu osób bardzo ważne jest, że materiaÅ‚y sÄ… opracowane w jÄ™zyku polskim, to pozwala im „zÅ‚apać podstawy”. Treść poszczególnych modułów (oraz o wiele wiÄ™cej) jest przedstawiona na filmach, które użytkownik może sobie obejrzeć i w trakcie oglÄ…dania wykonywać równoczeÅ›nie te same czynnoÅ›ci. JeÅ›li czytelnik ma chęć poszerzenia swojej wiedzy a do tego ma dużo zapaÅ‚u polecam to opracowanie.”

Mariusz Gozdalski, dun3m