Bezpieczeństwo aplikacji Windows jest kolejną pozycją wydaną przez wydawnictwo CSH. Osobiście jestem zwolennikiem czytania z nośników papierowych tym bardziej mnie ona ucieszyła.

Po zapoznaniu się ze szkoleniem stwierdziłem, że Wydawnictwo po raz kolejny stanęło na wysokości zadania. Otrzymujemy dużo materiału przedstawiającego tematykę bezpieczeństwa aplikacji Windows opisanego w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Dodatkowo w skład zestawu wchodzą profesjonalnie wykonane filmy instruktażowe, w których lektor opowiada o wykonywanych czynnościach oraz ewentualnych niespodziankach czekających podczas wykonywania ćwiczeń. Książka prowadzi czytelnika poprzez podstawowe pojęcia związane z tematyką, opis rejestrów oraz trybów pracy. Kolejnym etapem jest wprowadzenie czytającego w tematykę przepełnienia bufora oraz sterty. Co prawda tematy te są znane od dawna, jednak dzięki takiemu podejściu czytelnik płynniej przechodzi do zagadnień bardziej zaawansowanych czyli zabezpieczeń opracowanych przez twórców systemów Windows. Nie będę tu wymieniał sposobów zabezpieczeń jakie opisane są w książce, gdyż każdy może przejrzeć spis treści i się przekonać. Co należy tutaj podkreślić. Pomimo iż książka jest pisana w przystępny i zrozumiały sposób a niektóre rzeczy wyjaśnione są wręcz łopatologicznie to trzeba powiedzieć, że to nie jest pozycja dla początkujących. Materiał, który mamy do przyswojenia wymaga od nas dużo pracy i pogłębiania swojej wiedzy również z innych źródeł. Nie ma nic za darmo. Jeśli przebrniemy przez całe szkolenie i zrozumiemy jak funkcjonują zabezpieczenia i w jaki sposób możemy szukać błędów w programach oraz systemie, będziemy mogli spojrzeć na sprawę bezpieczeństwa z całkiem innej perspektywy.

Jeśli chodzi o wydanie to nie mam żadnych zastrzeżeń co do formy oraz zawartości. Jedyne co mi brakowało to numeracja lini przy listingach. Podczas lektury, gdy autor odwołuje się do konkretnego wiersza numeracja pomogła by szybciej zlokalizować omawiany fragment.

Na pochwałę zasługuje też film przedstawiający w jaki sposób należy przygotować sobie środowisko pracy, a więc jakie programy ściągnąć i jak je skonfigurować. Dla osób stawiających pierwsze kroki w tematyce analizy programów to wielkie udogodnienie.

Podsumowując moim zdaniem warto posiadać tą pozycję w swojej biblioteczce, jeżeli interesujemy się tematyką bezpieczeństwa. Na pewno znajdą się głosy przeciwników, którzy twierdzą, że wszystko to zostało już opisane i jest dostępne w internecie. Nie kwestionuję tego. Chcę tylko zaznaczyć fakt, że dla wielu osób zgromadzone w książce informacje będą bodźcem i zachętą do dalszych poszukiwań. Jak też wcześniej wspomniałem dla mnie wygodniejsza jest wersja papierowa niż czytanie z ekranu oraz możliwość zabrania książki ze sobą gdy jestem w podróży, czy też na wyjeździe. Kolejnym argumentem wg mnie jest zebranie materiału w jednym miejscu, oraz jego rzetelne opracowanie. Dla wielu osób bardzo ważne jest, że materiały są opracowane w języku polskim, to pozwala im „złapać podstawy”. Treść poszczególnych modułów (oraz o wiele więcej) jest przedstawiona na filmach, które użytkownik może sobie obejrzeć i w trakcie oglądania wykonywać równocześnie te same czynności. Jeśli czytelnik ma chęć poszerzenia swojej wiedzy a do tego ma dużo zapału polecam to opracowanie.”

Mariusz Gozdalski, dun3m

Szkolenie możesz zamówić na tej stronie.

Comments are closed.